"... a jóga gyakorlásával hangszerünkre, a testünkre alkalmazva megtanulunk azon úgy játszani, hogy a lehető legnagyobb harmóniát és együtthangzást hozzuk ki belőle. Lankadatlan türelemmel élesztgetjük és finomítjuk minden sejtünket, naponta újra meg újra rázendítve, s e folyamatban olyan képességeket hozunk felszínre és szabadítunk fel magunkban, melyek máskülönben kudarcra volnának ítélve…”

Yehudi Menuhin

Kismama jóga

A jóga az embert egész élete során végig kísérheti, gondoskodik a testi és lelki kiegyensúlyozottságról. Mennyire fontos ez a nyugalom a várandósság alatt!!!

Ma már az orvosok is ismerik és elismerik a jóga jótékony hatását a várandósság időszakában is. A kellemes gyakorlatok miatt a jóga talán a legjobb mozgás, ami ebben az életszakaszban alkalmazható. A jóga segítségével testileg és lelkileg is felkészülhetünk a szülésre. A magzatra is hat a jóga, annak pozitív hatása később is érvényesül. Orvosi felmérések igazolják, hogy azok a babák, akinek édesanyjuk jógázik, nyugalommal és biztonsággal érkeznek a világra.

A gyakorlatok és a relaxáció elősegítik a babavárás természetes megélését. A jóga energiát ad, segít a stressz kezelésében, nyugodt, pihentető alvást biztosít, javul a vérkeringés. Számtalan problémára megoldást kínál. Elősegíti a harmonikus kapcsolat kialakítását a babával.

A kismama jógát Francoise Barbira Freedman-nek köszönhetjük. Az Amazonas vidékén kutatott mint orvos antropológus, és ott figyelt fel arra, hogy a perui nők milyen energikusan, finoman és könnyedén szülnek. Ő dolgozta ki a hatha jóga gyakorlataira alapozva, a természeti népek mozdulatait beépítve a Birthlight módszert, a gyengéd születést.

Ezt a módszert képviselem én is, szeretettel várok minden kismamát az óráimon!

Hatha jóga

Rövid ismertetőt, kedvcsinálót szeretnék most adni a hatha jógához. Forrásom a tanárom, mesterem Baktai Ádám, aki elindított engem ezen az úton és a mai napig kísér rajta.

Az ősi indiai szanszkrit nyelvben a jóga szó kapcsolatot jelent. Folyamatot, ami lelki vagy fizikai gyakorláson keresztül összeköti a gyakorlót önmagával és egy magasztosabb erővel.

A hatha jóga részei a testgyakorlatok, légző gyakorlatok, a tisztító eljárások és a meditáció. Célja az egyensúly megtalálása fizikai, érzelmi, szellemi és spirituális szinten.

Mint minden mozgás, úgy ez is vérbőséget okoz, ennek pedig gyulladáscsökkentő hatása van, átmozgatja a szöveteket, segíti a sejtmegújulást és beindítja az öngyógyítási folyamatokat. Átmozgatja az érfalakat, ezáltal letisztítja a meszesedést, és minden más lerakódást is azokról. Csökkenti a vér koleszterin és vércukor szintjét.

A nyirokkeringést is stimulálja, ennek hatására pedig dúsul az ízületi folyadék, ezzel karbantartja ízületeinket. Átmozgatja a szalagokat, az izmokat rugalmassá és tónusossá teszi.

Közvetlen hatása van az agyműködésre is: javul a memória, az összpontosító képesség és a testtudat. A gyakran és rendszeresen jógázók nyugodtabbak és a stressz sem tud kifogni rajtuk.

A légzőgyakorlatok révén javul a légzéstechnika, nő a tüdő kapacitása, de a légzőgyakorlatok pihentetnek és szellemi frissességet is adnak.

Hatással van az anyagcserére és ezáltal a méregtelenítő folyamatokra. Jobban ellenállóbbak leszünk a betegségekkel szemben.

De a jóga egyik egyedülálló hatása az, hogy mindenkinél egyedileg hat, és mindenki alkatából és állapotából, mindig a legjobbat hozza ki. Bármilyen más mozgásformát kitűnően kiegészít.

A WHO 17 éves kutatási eredménye, hogy az emberi szervezetnek a legjobb mozgás a szeparált, testrészenként végzett statikus nyújtás, ami 15-30 másodpercig van kitartva. Ami megfogalmazás nem más, mint a hatha jóga leírása a jóga szó használata nélkül.

Szülésfelkészítő

Már a szülést megelőzően illetve a vajúdás alatt is rengeteg technika segítheti a kismamákat ráhangolódni a folyamatra, segíteni az ellazulásban.

Ez egy egyszeri alkalom, és a 35. hét környékén érdemes részt venni rajta. Azzal, aki majd elkísér a szülésre. Általában az apukák a kísérők, de volt már olyan, aki a testvérével, barátnőjével, dúlájával, anyukájával, anyósával jött! Ugyanis sok szó esik a kísérők szerepéről, hogyan tudnak segíteni a vajúdó, szülő nőnek. Olyan kismamákat is várok, akik előtte nem jártak kismama jógán még, ez nem előfeltétele a részvételnek.

Az órát az aktualitások átbeszélésével kezdjük és beszélünk az érvényben lévő jogszabályokról.

Utána átbeszéljük, mikre kell figyelni, hogyan indulhat egy szülés, és kórházi szülés esetén mikor érdemes elindulni, illetve otthon szülés esetén mikor kell a bábákat értesíteni.

Beszélünk az evés-ivás kérdéséről, a beöntésről, pontosítunk szlengeket (pl "elfolyik a magzatvíz...").

Jógázunk is, olyan gyakorlatokat is csinálunk, amiket jóga órán nem - mert pl 35. hét előtt nem szabad! A gyakorlatok a szülés alatt segítik a tágulást, a baba beilleszkedését a szülőcsatornába, fájdalomcsillapító hatással bírnak.

Megbeszéljük a gátvédelmet, az aromaterápiáról is beszélünk röviden.

Szó lesz a 35. hét utáni teendőkről, milyen tea fogyasztható, milyen homeo bogyókat lehet szedni.

Végigvesszük, milyen "segédeszközöket" lehet használni akár otthon, akár kórházban.

Nagyon fontos téma a köldökzsinór elvágása! Ezt is elmondom, miért fontos a késleltetett köldökzsinór elvágás!

És az aranyóra! És bár én nem vagyok híve az indításnak, hiszen az a baba még nem véletlenül nem született meg (ó erről a kiírt időpontról is beszélek!), de végig vesszük, hogy ha mégis "muszáj", akkor milyen természetes módszerei vannak a szülés megindításának.

Összefoglaljuk a légzőgyakorlatokat, hogy a kísérők is ismerjék meg, hogy szükség esetén tudjanak ebben is segíteni.

Ha bárkinek kérdése lenne, azt fel lehet - és fel is kell tenni!

Más megközelítésben dolgozom, mint a kórházi felkészítők, itt a jogokról is beszélünk, nem csak a kötelezettségekről és megértheted azt, mit, miért kérnek a szülés kapcsán Tőled. Igyekszem bemutatni, hogy a szülés egy teljesen természetes folyamat, ami könnyű és csodaszép élmény is lehet!

Babamasszázs

A babamasszázs az érintés művészete, ötvözi az ősi indiai masszázs, a svéd masszázs és a reflexológia elemeit. Akit megérintünk, azért felelősséget érzünk. Az érintés a szeretet fizikai kifejezése, gyógyító ereje van: számtalan jótékony hatását klinikai vizsgálatok és sok-sok év tapasztalata bizonyítja. A babáknak segít megőrizni az egészségét, testi-lelki jólétét. Stimulálja a bőrt, a légzőrendszert, a nyirokkeringési rendszert, javítja a vérkeringést, segíti az immunrendszer működését, az érzékszervek és az izomrendszer fejlődését. Segít a stresszoldásban, a babák kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak, éber állapotban aktívabb a figyelmük és érdeklődőbbek. Kevesebbet sírnak, könnyebben alszanak el és alvásuk minősége is javul. Fejlődésük, súlygyarapodásuk kiegyensúlyozottabb. És nem utolsó sorban a baba és masszőre közötti kötődés is elmélyül.

Oktatóképzések

A mögöttem álló sok-sok év tapasztalata indított arra, hogy átadjam tudásomat azoknak, akik mélyebben szeretnék megismerni a várandósság és szülés témakörét, kismamákkal foglalkoznak vagy szeretnének foglalkozni (szülésznő, védőnő, bába, dúla…) illetve szeretnék a kismamajógát oktatni. Ennek szerves folytatása a babás foglalkozás, a babák megismerik az oktató hangját pocakon kívül is, anyukáknak is biztonságot ad, ha ugyanazzal az oktatóval folytathatják a jógát, akivel elkezdték. Mindkét képzés elméleti és gyakorlati anyagra épül. Jógaelmélet, anatómia, általános tudnivalók. Szoptatás, babamasszázs. Természetgyógyászat, természetes gyógymódok a várandósság és a szülés után is. Minden gyakorlatot átbeszélünk, begyakorolunk. Próbaórákat tartunk. A képzés fontos része a lelki felkészülés/felkészítés is.